Fyzioterapia
Fyzioterapia a jej zložky sú súčasťou liečebnej rehabilitácie, ktorá sa snaží svojim opatreniami minimalizovať zdravotné dôsledky a dosiahnuť podmienky pre maximálne funkčné zdravie jedinca.
Manuálna terapia (MT) sa zaoberá vyšetrovaním, diagnostikou a liečbou funkčných porúch pohybového systému. K odhaleniu porúch funkcie využíva špecifické vyšetrenia, predovšetkým palpačné. Na základe týchto vyšetrení ovplyvňuje manuálna terapia funkciu mäkkých tkanív, periférnych kĺbov a osového orgánu.
- Mäkké techniky – umožňujú ošetriť funkčné poruchy pohybového systému, sú zamerané na relaxáciu svalov, zvýšenie krvného obehu, uvoľnenie jaziev a zmiernenie bolesti v mäkkých tkanivách. Pri ošetrení je vhodné postupovať v jednotlivých vrstvách od povrchu do hĺbky (koža – podkožia – fascie). Tieto mäkké štruktúry patria medzi nekontrahovatelné a k ich ošetreniu sa používa bariérová technika.
- Mobilizácia – predstavuje postupné, nenásilné zväčšovanie pohybu v kĺbe, ktorý jeobmedzený funkčnou kĺbovou blokádou. Vykonáva sa jemnými opakovanýmipohybmi (pružením) na hranici možného pohybu, minimálnym tlakom. Pôvodnábariéra sa posúva ďalej, až je dosiahnutý fyziologický rozsah pohybu v kĺbe.